اخبار
12 آذر 1396
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در آیین اعطای جایزه برگزیدگان دومین دوره جایزه مصطفی (ص):


معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: قطعا قدرت، عزت و مرجعیت جهان اسلام به واسطه علم و دانش میسر خواهد بود، علمی که منشا و خواستکاه ان مانند دوران طلایی تمدن اسلامی در کالبد جهان اسلام نقش بسته باشد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سورنا سناری روز یکشنبه در دومین مراسم اهدای جایزه مصطفی (ص) افزود: آن علم از مغزهایی متفکر و با استعداد جوشیده و حاصل آن رفاه عمومی برپایه توسعه فناوری های نوین است.

وی در این مراسم که با حضور شخصیت های علمی ایران و جهان اسلام همراه بود، ادامه داد: جهان اسلام اکنون از حضور جوانان پرشماری سود می برد که به فردای روشن می اندیشند، پر از ایده و سرشار از خلاقیت هستند، کارآفرینی را خوب می شناسند و بهره مندی از علم نافع را بلد هستند. آنها می توانند راه های جدید و بسیاری را بسازند تا همه را به روزهای خوب و آرام برسانند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: وظیفه همه ماست که به وارستگی این جوانان مومن ایمان بیاوریم چون انچه غیرقابل ارزشگداری است نواوری بشر است.

وی افزود: بی گمان سلامت امنیت و رفاه نوع بشر جز به اقتدار علمی، دانش محوری و پیشبرد فناوری در تعامل دانشمندان برجسته محقق نخواهد شد.

رییس شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی (ص) ادامه داد: بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در پی احیای تمدنی غنی سرشار از علم و فرهنگ با تحول در پیشرفت علم و فناوری در جهان اسلام است؛ به این منظور تقدیر از دانشمندانی فرهیخته و ارائه الگوهایی فاخر در حوزه علم و فناوری برای جهان اسلام، ضمن ایجاد بسترهای موثر در تبادل اندیشه هایی ناب و افزایش سطح هم افزایی های علمی، باعث تحول و پیشرفت علم و فناوری جهان اسلام خواهد شد.

وی گفت: جایزه جهانی مصطفی در سالروز میلاد باسعادت پیامبر صلح و دوستی می تواند عمارتی بلند و والا برای انسان امروز و فردا بسازد تا در زیر سقف آرامش آن راه سعادت و کمال را سامان دهد.

ستاری اظهار کرد: امروز به نام نامی پیامبری گردهم آمده ایم که در مهربانی و تواضع از همه جلوتر بود و در زندگی و دوران نبوتش دشمنی را سرسخت تر و پلیدتر از جهل و جهالت نداشت؛ اما شرمنده ایم در مقابل چهره نورانی اش که در این روزگار به واسطه جنگ، ترور، خشونت، فقر، نادانی و ارعاب بیشتر، مسلمانان در مضیقه هستند.

وی ادامه داد: در دوران اسلامی دوره هایی ظهور کرد که همگی ما مسلمانان به خود بالیدیم، روزی محل رجوع بسیاری از علوم و فنون شدیم که از بیت الحکمه در بغداد تا دانشگاه جندی شاپور جهانی را سیراب کردیم.

ستاری افزود: مسلمانان هیچگاه در دوران طلایی علم برای کشتن انسان سلاحی نساختند، به دنبال کیمیایی برای تسخیر روح و جسم مردمان نبودند، راهی علمی برای اسیرکردن ذهن ها، روان ها و کالبدها نیافتند و هیچ گاه این را نخواستند؛ چرا که عقیده شان بر برابری و برادری استوار بود، علم نافع هیچ گاه از مسلمانان دور نشد حتی آن گاه که گرفتار سلطه گران و زورگویان بودند.

وی گفت: اما حالا بار دیگر تاریخ به نظاره نشسته است تا بر آنچه خواهیم کرد قضاوت کند، باید بار دیگر هم پیمان شویم تا تمدنی نوین را پایه گذار باشیم و نظریه پردازی علم و فناوری بر تارک جهان بنشانیم.

جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. جایزه مصطفی (ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام در دومین دوره اعطای جایزه جهانی مصطفی (ص) پس از اتمام فرایند داوری، این جایزه امروز به دو دانشمند حوزه ICT، «پروفسور سامی ارول گلنبی» دانشمند کامپیوتر، مهندس الکترونیک و ریاضیدان کاربردی اهل ترکیه با مدلسازی ارزیابی عملکرد سیستم های کامپیوتری و «پروفسور محمدامین شکراللهی» دانشمند و دکترای علوم کامپیوتر و ارتباطات با ارائه اثری در زمینه کدهای رپتور اهدا شود.

  • بازدیدکنندگان: 844
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ