اخبار

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: یکی از اصلی‌ترین روش‌های تجاری‌سازی محصولات دانش‌بنیان یافتن سرمایه‌گذار در حوزه خطر پذیر و توسعه بازار دارایی‌های فکری است .

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، سورنا ستاری در دومین نشست مخترعان منتخب بازار دارایی فکری با معاونت علمی اظهار کرد: مخترعان و صاحبان ایده باید بدانند که یکی از اصلی ترین روش های تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان یافتن سرمایه‌گذار در حوزه خطر پذیر است.

وی با اشاره به این که در ابتدای فعالیت بازار دارایی های فکری موافق ایجاد این بازار نبوده گفت: در حدود چهار سال پیش مفاهیمی مانند استارت‌آپ، سرمایه گذاری خطرپذیر، اختراعات، تجاری سازی، بازار دارایی‌های فکری و اتفاقاتی که امروزه در دانشگاه‌ها صورت می گیرد به این شکل و به صورت توسعه یافته وجود نداشت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه افزود: اما در حال حاضر تمام این موضوعات پیشرفت بسیار چشمگیری داشته و همه به دنبال توسعه و پیشرفت حوزه دانش بنیان هستند و جهت گیری‌های دولت به سمت توسعه بازار دارایی‌های فکری است.

ستاری یادآور شد: در حال حاضر اختراعات در بدو اختراع به فروش می رسند و در اصل عدد و رقم های این معاملات مهم نبوده و تنها انجام این معاملات یک اتفاق بسیار بزرگ است.

وی گفت: این اتفاق برای مخترعان نوید بسیار خوبی است و باید بدانند که یکی از روش های اصلی تجاری سازی محصولات دانش بنیان سرمایه گذاری د رحوزه خطر پذیر است.

ستاری با تاکید بر اهمیت موضوع سرمایه گذاری در حوزه خطر پذیر اظهار کرد: سرمایه گذاری خطر پذیر باید جایگزین ابزاری مانند پرداخت وام شود زیرا در این حوزه نمی توانیم از نتیجه نهایی موضوع اطمینانی داشته باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همکاری این معاونت با سازمان بورس و اوراق بهاداراشاره کرد و گفت: امیدواریم با توجه به همکاری خوبی که با سازمان بورس و فرابورس داشته ایم اقدامات بهتری را در جهت توسعه بازار دارایی های فکری و تجاری‌سازی محصولات اختراعات به فروش رفته داشته باشیم.


نهادینه کردن بازار دارایی های فکری در کشور اقتصادی موفق را به دنبال دارد

علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، در ادامه این نشست گفت: پس از رویارویی با کش و قوس‌های گوناگون در جریان برگزاری فستیوال‌های مختلف بازار دارایی‌های فکری، در حال حاضر به مرحله‌ای‌ رسیده‌ایم، که می‌بایست به دنبال نهادینه کردن این بازار در کشور باشیم و با ایجاد بستری مناسب در پارک پردیس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان فرا بورس ایران، به‌صورت رسمی و قانونی و با جایگاهی مشخص و تعریف‌شده در کشور حرکت کنیم.

دلیری با اشاره به اینکه در روزهای نخست به دلیل سخت بودن قوانین ارزش‌گذاری در بازار، امیدی به فعال شدن بازار دارایی‌های فکری در کشور وجود نداشت، بیان کرد: در ابتدای کار، تبدیل ایده به دانش هم ازلحاظ ارزش‌گذاری و هم از جهت پذیرش ایده، توسط سرمایه‌گذاران کار آسانی نبود ولی خوشبختانه باوجود ارائه طرح‌های خوبی که می‌توانست مطابق با نیاز بازار تولید شوند و همچنین استقبال خوب سرمایه‌گذاران از طرح‌ها، توانستیم پیشرفت خوبی در این مسیر داشته باشیم.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بابیان اینکه نهادینه شدن بازار دارایی‌های فکری در کشور می‌تواند زمینه‌ساز اتفاقات بسیار خوبی در اقتصاد کشور باشد اظهار کرد: به‌منظور پیشرفت در این بازار نیازمند توجه و عزمی همگانی هستیم و در این مسیر پارک علم و فناوری پردیس می‌تواند، با برگزاری فستیوال‌های تخصصی به‌منظور گسترش این بازار نقش مهم و تأثیرگذاری را ایفا کند.

دلیری با اشاره به اینکه در مسیر علم و فناوری نیازمند توجه بیشتر هستیم گفت: اگرچه نیازها و خلأ های بسیاری در کشور در زمینه بازار دارایی‌های فکری وجود دارد، از سویی شاهد ایده‌های کارساز و فناورانه بسیاری در کشور هستیم، که می‌توانیم با شناسایی مشکلات و نیازهای کشور ، از آن‌ها در مسیر رفع نیازهای جامعه بهره مند شویم.

وی همچنین افزود: ایده‌های ناب تخصصی بسیاری در کشور وجود دارد که می‌تواند، نیازهای کشور را مرتفع سازد و شاید بنا به نیازهای موجود، ایده‌ای در کشور وجود نداشته باشد ولی می‌توانیم با حمایت مراکز نوآوری در این مسیر، به تولید ایده با سفارش و توصیه‌های لازم بپردازیم.


دلیری با اشاره به اینکه رویدادهای کارآفرینی در حال حاضر در تمام شهرستان‌های دوردست کشور در حال برگزاری است گفت: در زمینه بازار دارایی‌های فکری در کشور، بستر را باید به نحوی گسترش دهیم تا جامعیت عمومی در همه استان‌های کشور داشته باشد، همان‌طور که بستر فعالیت در زمینه استارت آپ ها ویکندها در حال حاضر به نحوی گسترش‌یافته که توانسته در تمام شهرستان‌های کشور دوره‌های خود را برگزار کند. لذا فعالیت در بازار دارایی‌های فکری نیز باید به نحوی نهادینه شود، تا در تمام استان‌های کشور عمومیت پیدا کند.

وی با تاکید بر وجود کارگزاران بازار دارایی‌های فکری گفت: بر اساس صدور مجوز سازمان بورس کشور اولین کارگزاران بازار دارایی فکری که طرح‌های خود را ارائه داده‌اند می‌توانند مجوز بگیرند تا با پیشرفت و توسعه در این بخش بتوانیم کارگزارن استانی و تخصصی داشته باشیم و درنهایت در جهت رفع نیازهای کشور با ایجاد ارتباطات لازم میان سرمایه‌گذاران و صاحبان ایده حرکت کنیم.

دلیری بابیان اینکه دوره فعالیت‌های سنتی به سر آمده است گفت: در حال حاضر نیازمند توجه بیشتر در زمینه استارت آپ ها و فعالیت فناورانه هستیم، چراکه این‌ها هستند که می‌توانند به دنبال خود سرمایه‌گذاری، سود و رفع نیازهای جامعه را در پی داشته باشد.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، با نگاه فرا بورس ایران می‌تواند فرا بورس دانش‌بنیان باشد موافقت کرد و افزود: نزدیک به چهارصد میلیارد تومان منابع به صندوق های دارای مجوز در کشور تزریق‌شده است و تمام بسترهای ارتقاء و تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان فرا بورس فراهم‌شده است. ازاین‌رو امیدواریم بتوانیم اقتصادی همراه با موفقیت به همراه آوریم.
  • بازدیدکنندگان: 709
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ