اخبار
07 خرداد 1396
گزارش برگزاری دومین فستیوال تخصصي نوآوري‌هاي صنعت تجهيزات پزشكي؛

دومین فستيوال تخصصي نوآوري‌هاي صنعت تجهيزات پزشكي روز چهارشنبه 3 خردادماه 96 از ساعت سیزده و سی در سالن میلاد همزمان با نمايشگاه بين‌المللي نوآوري و فناوري INOTEX2017 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این هفتمین فستیوال بازار دارايي فكري بود كه توسط مرکز فن بازار ملی ایران و با هدف كمك به تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات در كشور برگزار شد.

فستیوال های تخصصی در حوزه‌هاي تخصصي و كاربردي

مرکز فن بازار ملی ایران در راستای ماموریت خود به منظور توسعه تبادلات بازار فناوري و نوآوري، در سال های گذشته فستیوال های تخصصی در حوزه های لوازم خانگي، تجهيزات پزشكي، صنايع غذايي و صنايع پلاستيك و پليمر برگزار نمود. در این بین برای حوزه های كه نوآوري ها و طرح‌هاي فناورانه بيشتري دارند و در جامعه صنعتي آن نيز رقبت به سوي استفاده از نوآوري و سرمايه‌گذاري بيشتر است، اين رويدادها تکرار می شود. از این رو به دلیل استقبال سرمایه گذاران و فعالان حوزه تجهیزات پزشکی، مرکز فن بازار ملی ایران تصمیم گرفت تا بار دیگر رويداد فستيوال نوآوري در صنعت تجهیزات پزشکی برگزار كند.

استقبال چشمگیر از فستیوال نوآوري‌هاي صنعت تجهیزات پزشکی

این فستیوال که در محل سالن میلاد نمایشگاه بین المللی همزمان با نمایشگاه نوآوری و فناوری برگزار شد با استقبال بسيار خوبي برگزار شد و نمايندگان قريب به 35 سرمایه گذار و شركت توليدي با دعوت مرکز فن بازار ملی ایران، برای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و آشنایی با نوآوري هاي این حوزه، در رويداد حضور یافته بودند.

همچنین برای این فستیوال 170طرح و ایده آماده سرمایه گذاری از سوی نوآوران و ایده پردازان این حوزه ارائه شده بود که 7 طرح توفیق ارائه حضوری یافتند و بیش از 90 طرح هم در کتابچه تخصصی در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.


معرفی، شناسایی و ورود به مذاکره

اين فستیوال‌ها دو بخش اصلی دارند، در بخش اول به منظور معرفی و آشنایی عمومی با نوآوري‌ها و اختراعات، هر نوآور 8 دقيقه زمان دارد تا نوآوري خود را ارائه كند، همچنین اطلاعات سایر نوآوري ها واختراعات تحت قالب کتابچه‌اي شامل معرفی نوآوري، كاربردهاي طرح، مزاياي رقابتي آن و غيره برای ارائه به سرمایه گذاران تدوين شده و در اختيار ايشان قرار مي‌گيرد. در بخش دوم سرمايه‌گذاراني كه تمایل برای مذاکره با صاحبان نوآوري‌ها دارند در جلسات خصوصی با ايشان، به طرح سوالات و ابهامات خود مي‌پردازند و در صورت توافق زمينه براي برگزار جلسات بيشتر فراهم مي شود.

قابل توجه است که در دومین دوره فستیوال صنعت تجهیزات پزشکی و در روز برگزاري رويداد، بیش از 31جلسه B2Bبین عرضه کنندگان نوآوري و سرمايه‌گذاران برای پاسخ گویی به ابعاد فنی محصولات و شرایط مالی و سرمایه گذاری طرح‌ها، برگزار شد و تعداد زيادي از جلسات نيز با توجه به محدوديت زماني به روزهاي آتي موكول شد.

لازم به ذكر است كه روز برگزاري فستيوال صرفا به عنوان نقطه شروعي براي مذاكرات بين سرمايه‌گذاران و صاحبان نوآوري مي‌ّباشد و فرآيند مذاكرات براي سرمايه‌گذاري با كمك كارگزاران تحت نظر مركز فن‌ّبازار ملي ايران تا حصول نتيجه پيگيري مي شود.

پل ارتباطی بین عرضه و تقاضاي نوآوري‌ها و اختراعات

اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن بازار ملی ایران و برگزار کننده این فستیوال در شروع برنامه ضمن تشکر از حضور سرمایه گذاران و تولیدکنندگان این صنعت، در خصوص رسالت ها و ماموریت های مرکز فن بازار ملی ایران گفت: ما سعی می کنیم برای توسعه تبادلات فناوري و نوآوري و كمك به تجاري‌سازي دستاوردهاي نوآوران، نخبگان و مخترعان كشور و نيز كمك به رشد نوآوري در بنگاه‌هاي كشور،‌ رويدادهاي فستيوال را در حوزه‌هاي تخصصي مختلف برگزار كنيم.

وی تصریح کرد: در این فستیوال ها كه هر بار در يك حوزه تخصصي برگزار مي‌شود، سرمايه‌گذاران و صنعتگران آن صنعت با نوآوري‌هاي آن حوزه آشنا شده و امکان ارزیابی و سرمايه‌گذاري در اين نوآوري‌ها را به دست می آورند. این پروسه از طرفی موجب توسعه و نفوذ نوآوري و فناوری در صنایع کشور و از طرف دیگر موجب رشد شرکت های نوآور، فناور و دانش بنیان می شود.

قنبرپور همچنین از دستاوردهای دوره گذشته فستیوال تجهیزات پزشکی اینچنین گفت: در دوره قبلي فستيوال تخصصي صنعت تجهيزات پزشكي که شهريورماه 95 برگزار شد ، 3 قرارداد انتقال فناوری و سرمایه گذاری به ارزش 35 میلیارد ریال منعقد شد و همچنان چند قرارداد سرمایه گذاری در جريان مذاکره هستند.

قنبرپور در آخر به حمایت های مالی از قرادادهای این رویداد اشاره کرده و گفت: تا کنون 10معامله در بازار دارایی فکری به سرانجام رسیده که از معامله یازدهم تا معامله بیستم این امکان وجود دارد كه 60 درصد مبلغ قراردادهایی که در بازار دارايي فكري منعقد می شود و تا سقف 500میلیون تومان تامین تسهيلات وام در اختيار سرمايه‌گذاران قرار گيرد.

معرفي مختصري از طرح های ارائه شده در اين فستیوال

در ادامه برنامه 7طرح توسط صاحبان آن ها برای شرکت کنندگان هر کدام به مدت 8 دقیقه ارائه شدند که مختصری از عنوان این طرح ها در زیر آمده است:

طرح اول: کمک کننده به عامل زایمان

این طرح که متعلق به خانم رزا بهاری شرق است گواهی ثبت اختراع دارد و به منظور جایگزینی روش های سنتی تشخیص زایمان زودرس به کار می رود.

طرح دوم: واکر چند منظوره

این طرح متعلق به مهری طاهرپورکلانتری و مسعود عبدالمحمدی است که گواهی ثبت خود را نگرفته و این واکربا چند مکانیزم حرکتی و مکانیکی به قابلیت حرکت افراد معلول در مسیرهای دشوار نظیر پله ها و ... کمک میکند.

طرح سوم: اسفنج شستشو دهنده داخل شکمی

این طرح متعلق به مهدی مرجانی است و گواهی ثبت دارد، این طرح یک وسیله است که امکان کشش مایعات اضافی شکمی، امکان تزریق سورم، فیزیولوژی یا آنتی بیوتیک محلول در سرم فیزیولوژی و یا مواد ضدعفونی کننده غیر حساس داخل حفره شکم را، در عمل های جراحی حفره شکم به پزشک می دهد.

طرح چهارم : اجزا مدولار پروتز زیر زانو

این طرح نتیجه کار تیمیِ ناصر کریمیان و رضا حیاتیان است که توانسته گواهی ثبت را هم بگیرد، پروتز زیر زانو برای معلولانی که از زیر زانو قطع عضو شده اند، کاربرد دارد. پروتز زیر زانو شامل سه شاخ نری ثابت، آداپتور گلویی، لوله مدولار، آداپتور پنجه و پنجه پا می باشد.

طرح پنجم : تولید پلیت الکتروکوتر جراحی

ایده پنجم ارائه شده در این فستیوال متعلق به حیدر امینی و رضا زمانی بود که به صورت یک بار مصرف ارائه می شود و در واقع برای انجام عمل های جراحی بجای تیغ از دستگاه الکترو کوتر )برش با برق( استفاده می شود.

طرح ششم: قلم پلاسمایی

ایده ششم متعلق به حامد نیکمرام است و گواهی ثبت هم دارد، دستگاه قلم پلاسما در ایجاد پلاسما )حالت چهارم مواد) روی سطح پوست کاربرد دارد. پلاسمای ایجاد شده از نوع اسپارک می باشد و بین نوک الکترود و سطح پوست ایجاد می شود.

طرح هفتم:دستگاه انتقال انواع مایعاتبه وسایل اندوارولوژی و تمامی عمل های جراحی باز و بسته

ایده هفتم و آخر هم متعلق به علیرضا بازقندی است و توانسته گواهی ثبت خود را دریافت کند، این ایده وسیله ای برای انتقال انواع مایعات به وسایل اندوارولوژی و تمامی عمل های جراحی باز و بسته است که قادر است مایع را با دما و فشار مناسب و کنترل شده و استریل هدایت نماید و از بروز عارضه های قبل و بعد از عمل جراحی جلوگیری کند.

  • بازدیدکنندگان: 987
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ