رویـدادهـا

مدیرعامل شرکت زیست تخمیر مطرح کرد:

تولید داروی توفاسیتینیب سیترات با ۸۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی

تولید داروی توفاسیتینیب سیترات با ۸۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی

با دیگران به اشتراک بگذارید

مدیر عامل شرکت زیست تخمیر، در نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس گفت: هم اکنون کشورهای چین، هند و ایالات متحده دارای فناوری ساخت توفاسیتینیب سیترات هستند و با موفقیت شرکت ما در تولید این دارو، اکنون ایران چهارمین کشور دارای این فناوری است.

شرکت «زیست تخمیر» از اعضای پارک فناوری پردیس موفق به ساخت «ماده اولیه دارویی توفاسیتینیب سیترات» شده است. این محصول ماده موثره دارو جهت بیماران آرتریت روماتوئید و پسوریازیس می باشد.

کشور های چین، هند و ایالات متحده دارای فناوری ساخت این دارو هستند و حالا ایران چهارمین کشور دارای این فناوری است و  تولید آن میزان ارزبری را پنج برابر کاهش می دهد و حدود 800 هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

در این زمینه سحر بهمنی مدیر عامل شرکت زیست تخمیر، در گفتگو با روابط عمومی پارک فناوری پردیس گفت: این ماده موثره در دنیا با برند Xeljans به صورت قرص ارائه می‌شود و در درمان بیماری‌های روماتوئیدی که منشا اتوایمیون دارند استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: تاییدیه اولیه این دارو برای درمان آرتریت روماتوئید و پسوریازیس است. همچنین این دارو برای درمان IBS یا همان سندرم روده تحریک پذیر هم مجوز تاییدیه لازم را دریافت کرده است و اخیرا برای درمان فاز التهابی کرونا نیز تاییدیه CDC ایالات متحده را دریافت کرده است.

مدیرعامل این شرکت افزود: کشور‌های چین، هند و ایالات متحده دارای فناوری ساخت این دارو هستند و حالا ایران چهارمین کشور دارای این فناوری است و تولید آن میزان ارزبری را پنج برابر کاهش می‌دهد و حدود ۸۰۰ هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.

بهمنی گفت: ساخت ماده اولیه توفاسیتینیب از سال ۱۳۹۷ در شرکت زیست تخمیر آغاز شد و پس از فعالیت‌ها و تست‌های فراوان به نتیجه رسید و در سال ۹۹ موفق به دریافت تاییدیه غذا دارو شد و از سال ۱۴۰۰ وارد بازار دارویی ایران شد.

وی ادامه داد: این ماده موثره تا قبل از تولید توسط این شرکت به صورت وارداتی بوده است که قیمت بین حدود ۲۰ تا ۳۵ هزار دلار برای هر کیلوگرم داشته است و این شرکت این محصول را با حدود یک چهارم قیمت مشابه خارجی و با کیفیت بسیار مناسب از لحاظ خلوص و اندازه ذره‌ای تولید می‌کند.

بهمنی افزود: همزمان با سنتز ماده اولیه تولید و تحقیق بر روی محصول نهایی این دارو نیز صورت گرفت و تولید محصول نهایی با برند توفازا با همکاری شرکت زیست دارو دانش انجام گرفت. قیمت محصول برند زلجانز بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ دلار برای هر بسته دارویی است که نمونه داخلی قیمت حدود ۶۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومان را دارد که بسیار پایین تر از قیمت مشابه خارجی است.

مدیرعامل این شرکت در پایان گفت اخیراً این دارو به لیست پروتکل های درمانی کرونا در بیمارستان ها هم اضافه شده و نتایج خوبی در درمان بیماران داشته است بنابراین به اهمیت تولید این دارو بیش از پیش مشخص می شود چون می تواند به خودکفایی کشور در تولید یک داروی استراتژیک دیگر کمک کند.

گفتنی است امسال نیز به روال سال‌های گذشته مراسم رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های پارک فناوری پردیس و تقدیر از آنها همزمان با اجلاس سالیانه پارک، در نوزدهم مهرماه برگزار شد.

تمامی شرکت‌های عضو پارک اعم از مستقر و غیر مستقر و همچنین اعضای شعب پارک ازجمله کارخانه‌های نوآوری، امکان حضور در این فراخوان را داشتند.

در فرایند ارزیابی متقاضیان بیش از ۲۷۰ شرکت عضو مورد بررسی قرار گرفتند و در پایان 6 محصول برای رونمایی در اجلاس سالیانه انتخاب و در نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس رونمایی شدند.

ارسال دیدگاه

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1654120837

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir