رویـدادهـا

به میزبانی سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پارک فناوری پردیس، بازدید کردند

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پارک فناوری پردیس، بازدید کردند

با دیگران به اشتراک بگذارید

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری  مجلس و برخی دیگر از اعضای این کمیسیون از پارک فناوری پردیس و برخی شرکت‌های مستقر در آن بازدید کردند. «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهور میزبان این هیئت بازدید کننده بود.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، ىوشنبه 13 بهمن «سورنا ستاری» به همراه جمعی از نمایندگان کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری  مجلس با هدف هموارسازی مسیر رونق زیست‌بوم نوآوری از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق مستقر در پارک بازدید کردند. در این مراسم که باحضور «مهدی صفاری‌نیا» رئیس پارک فناوری پردیس برگزار شد، بازدیدکنندگان ضمن آشنایی با ظرفیت‌های پارک فناوری پردیس و دیگر پهنه‌های نوآورانه، درباره حمایت حداکثری از زیست‌بوم نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

 

بازدید نمایندگان مجلس از پارک فناوری پردیس

 

 
پارک فناوری پردیس پهنه‌ای نوآورانه با قدرت خلق ارزش افزوده، اشتغالزایی و صادرات

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم اظهار داشت: تلاش می‌کنیم توسعه بوم نوآوری و کارآفرینی از طریق حمایت از زیرساخت‌های فیزیکی و پهنه‌های نوآوری محقق شود، بخش قابل توجهی از  نیاز دانش‌بنیان، فناور و همچنین صنایع خلاق، فراهم آوردن زیرساخت‌هایی است که بتوانند بر مبنای آن، ایده‌های نوآورانه خود را عملی کنند.

وی همچنین بر  لزوم همراهی، ایجاد حمایت‌های قانونی و تسهیل‌گری تاکید کرد و افزود: پارک فناوری پردیس پهنه‌ای نوآورانه است که با رونق و گسترش آن، اکنون صدها شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ رونق گرفته‌اند و ضمن خلق ارزش افزوده و اشتغال، صادرات قابل توجهی دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به نقش ساختار قانون‌گذاری در رونق زیست بوم نوآوری گفت: تلاش کردیم تا در تعامل و همراهی دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌های تاثیرگذار و تصمیم‌گیر، از جمله مجلس شورای اسلامی، راه را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان فراهم کنیم و خوشبختانه مجلس نیز در این مسیر همراهی خوبی با ما داشته است.

ستاری در انتهای سخنان خود اضافه کرد: همراهی مجلس شورای اسلامی با زیست‌بوم فناوری نوآوری می‌تواند به رونق فعالان این زیست بوم از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق منجر شود.

پارک فناوری پردیس

 
بازدید از پهنه‌ نوآورانه ۲۰ هکتاری

مهدی صفاری‌نیا در جمع نمایندگان مجلس  در راستای معرفی بیشتر این مجموعه بیان کرد:  پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگ‌ترین پارک فناوری كشور در سال 1384 تاسیس شد. تاکنون بیش از 250 واحد فناور و دانش‌بنیان در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست‌فناوری، فناوری نانو، مواد جدید، مکانیک و اتوماسیون به عضویت پذيرفته شده‌اند. پردیس‌های نوآوری،‌ دانش،‌ کارآفرینی و فاز 4 پارک، در کنار دانشگاه ناحيه نوآوري پرديس، بخش‌های مختلفی از فازهای توسعه‌ای پارک فناوری پردیس هستند که با افق توسعه 1000 هکتاری،‌ «ناحیه نوآوری پردیس» را شکل خواهند داد.

وی افزود: پارک فناوری پردیس مدل کارخانه‌های نوآوری را در کشور طراحی و پیاده سازی کرده و موفق به تاسیس دو شعبه در استان تهران شده است.  بخش‌های گوناگون پارک در فاز توسعه که در آینده محقق می‌شود، شامل پردیس کارآفرینی با ۳۱ هکتار، استقرار دانشگاه خاتم در فاز 4 به مساحت 20  هکتار و پردیس اقتصاد دیجیتال با وسعت ۳۰ هکتار است.

رئیس پارک فناوری پردیس همچنین گزارش داد: پارک فناوری پردیس زمینه جذب بیش از ۴ هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی و بیش از ۱۱هزار میلیارد تومان فروش و 27 میلیون یورو  سالانه شرکت های مستقر و نیز اشتغال ۶ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی را فراهم‌کرده است. ۵۱0 رویداد کار آفرینی، 12 فضای کار اشتراکی و 65 شتابدهنده نوآوری، زمینه را برای توسعه کسب و کارهای نوآورانه و تبدیل ایده‌های نو به محصول یا خدمت فراهم کرد.

صفاری‌نیا در رابطه با چشم‌انداز 15 ساله پارک فناوری پردیس تصریح کرد: در برنامه پانزده ساله پارک فناوری پردیس، حضور یازده هزار شرکت فناور و نوپا در زیست‌بومی هزار هکتاری و همچنین ۱۵۵ هزار میلیارد تومان هدفگذاری فروش به کمک نخبگان و بازگشتگان به کشور پیش بینی شده است.

او در پایان سخنانش اظهار داشت: از کل پارک‌های فناوری کشور، 31 درصد سهم صادرات و ۸۵ درصد سهم فروش کل پارک های علم و فناوری کشور، به این پارک فناوری اختصاص دارد. پارک های فناوری به مثابه زایشگاه های تبدیل نوآوری به محصول هستند و چتر حمایتی کاملی را از ضمانت‌ها تا سرمایه گذار در اختیار فناوران قرار می دهند.

بازدید نمایندگان مجلس از پارک فناوری پردیس

 
پارک فناوری پردیس تابلویی زیبا از پیشرفت علمی و فناورانه کشور

نمایندگان مجلس در بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس، با ظرفیت‌های این پارک فناوری که تمام مسیر برای تبدیل ایده به محصول را پایه ریزی کرده است، آشنا شدند.

«علیرضا منادی سفیدان» نماینده رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نقش کلیدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: پارک فناوری پردیس تابلوی بسیار زیبایی از پیشرفت علمی و فناورانه ایران اسلامی است. به ویژه در سال‌های اخیر با تلاش ارزشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راهی را که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها طی کردند، با جهشی درخور توجه، پیمودیم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با تاکید بر توسعه فناوری و نوآوری به عنوان یکی از بخش‌های مهم کشور، بیان کرد: یکی از محورهای اصلی و اولویت‌دار مجلس برای کمک به این روند، طرح جهش تولید دانش‌بنیان است که حمایت‌های قانونی و امتیازات و معافیت‌های خوبی را به شرکت‌ها و صنایع خلاق ارائه می‌دهد. اگر این طرح نهایی شود، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان قطعا با سرعت بهتری به پیش خواهد رفت.

منادی سفیدان با اشاره به حمایت‌های مالی پیش‌بینی شده در قانون گفت: مجلس یکی از مدافعان جدی توسعه بودجه بخش علم و فناوری است و در بودجه سال ۱۴۰۰ نیز به این حوزه اولویتی بالا داده شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1657163871

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir

سازمان‌های همکار