رویـدادهـا

گزارشی از فعالیت یکی از استارتاپ‌های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی؛

زخم‌پوش‌های نانویی مرهمی برای زخم‌های سوختگی و دیابتی

زخم‌پوش‌های نانویی مرهمی برای زخم‌های سوختگی و دیابتی

با دیگران به اشتراک بگذارید

شرکت «نانو زیست پلیمر پارس (پانوتک)» از شرکت‌های مستقر در کارخانه نوآوری آزادی، زخم پوش‌های نانویی تولید می‌کند که ساختار نانوالیافی آن خواص ویژه‌ای برای درمان بهتر زخم‌ها فراهم می‌کند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از خبرگزاری دانشجو، شرکت «نانو زیست پلیمر پارس» با استفاده از نانوالیاف پانسمان زخم‌های مزمن (مانند سوختگی و دیابت) تولید می‌کند. زخم پوش‌های نوین پانوتک مبتنی بر نانوالیاف سلولز باکتریایی، محصولی مناسب برای بهبود و درمان زخم‌های حاد و مزمن است. ویژگی‌های خاص این محصول باعث می‌شود تا مدت زمان درمان زخم کاهش پیدا کند و همچنین با توجه به مشابهت ساختار پانوتک به پوست انسان، فرآیند ترمیم زخم سریع‌تر خواهد شد.

این محصول کاملاً زیست سازگار است و در طی دوره درمان هیچ عارضه جانبی برای فرد ایجاد نخواهد کرد. میزان جذب بالای آب این محصول یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است. در زمان تعویض پانسمان، پانوتک به زخم نمی‌چسبد و به راحتی از روی آن بلند می‌شود تا بیمار هیچ دردی را احساس نکند.

پانوتک بسیار شفاف است و در حین درمان زخم، فرد بیمار می‌تواند فرآیند بهبود زخم خود را ببیند و اگر زخم دچار عفونت شود، می‌تواند زخم پوش را تعویض کند. این محصول بسیار منعطف است و زمانی که روی پوست قرار می‌گیرد از روی زخم حرکت نمی‌کند. این زخم‌پوش با توجه به ساختار نانویی خود به میکروارگانیسم‌ها اجازه ورود به سطح زخم را نمی‌دهد تا جلوی عفونت آن را بگیرد.

زخم پوش‌های نوین پانوتک طرح برگزیده چالش ملی زخم پوش زخم پای دیابتی در برنامه Ichallenge بود. همچنین سال ۱۳۹۷چالش «زخم پوش‌های مبتنی بر فناوری نانو الیاف به منظور بهبود زخم پای دیابتی» با حضور ۹۷ طرح برگزار شد که شرکت نانو زیست پلیمر پارس توانست با ارائه محصول پانوتک رتبه اول را کسب کند. همچنین در آذرماه ۱۳۹۶ در جریان چالش فناورانه «زخم پوش‌های مبتنی بر فناوری نانو الیاف به منظور بهبود زخم پای دیابتی» این شرکت توانست جز برترین استارتاپ‌های این برنامه قرار بگیرد.

شتابدهنده شزان در جریان فن‌بازار زخم پوش‌های مبتنی بر نانو الیاف که در جریان دومین کنفرانس بین‌المللی نانو‌الیاف در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری بر این گروه شد و از دی ماه ۱۳۹۶ تا‌کنون گروه نانو زیست پلیمر پارس با سرمایه‌گذاری این شتاب‌دهنده فعالیت خودش را ادامه داده است. با توجه به تجربه ۶ سال کار روی تولید و سنتز نانو سلولز باکتریایی، اعضای این گروه پتانسیل و توانایی بسیار بالایی برای تولید محصولات مختلف نانو کامپوزیت سلولز باکتریایی برای کاربرد‌های گوناگون دارند.

«شفاف بودن و مدیریت بهتر درمان»، «جلوگیری از ورود میکروارگانیسم‌ها و ورود اکسیژن مورد نیاز به سطح زخم»، «افزایش سرعت درمان زخم»، «کاهش هزینه‌های درمان و هزینه کمتر محصول»، «کاهش درد بیمار با استفاده از درمان مرطوب» و «جذب خون بالای پانسمان» از ویژگی‌های ممتاز این فناوری است. تست‌های کارایی و حیوانی این محصول انجام شده‌اند و مجوز نانومقیاس آن نیز کسب شده است. پس از سپری کردن روال مجوز سازمان غذا و دارو، این محصول وارد بازار می‌شود. این استارتاپ، حاصل فعالیت شتاب‌دهنده هم آوا محسوب می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1657163871

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir

سازمان‌های همکار