رویـدادهـا

در نتیجه باور به جوانان پارس؛

سخت افزارهای ارائه خدمات و فروش کالا، در پارک فناوری پردیس تولید می‌شود

سخت افزارهای ارائه خدمات و فروش کالا، در پارک فناوری پردیس تولید می‌شود

با دیگران به اشتراک بگذارید

متخصصان ایرانی شرکت دانش‌‌بنیان «طلوع باور جوانان پارس» یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، دستگاه‌های خودکار فروش کالا و ارائه خدمات را طراحی و تولید می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از روزنامه جام جم، وندینگ ماشین (Vending Machine) یا پایانه خودکار فروش کالا، دستگاهی است که بعد از واردکردن پول و یا کسر اعتبار الکترونیک از مشتری، محصولی را به صورت خودکار به او ارائه می‌دهد.

امروزه انواع مختلفی از این دستگاه وجود دارد که محصولاتی از قبیل انواع نوشیدنی سرد و گرم، قهوه، اسنک، نوشابه، انواع بلیت، محصولات بهداشتی و حتی فرهنگی همچون کتاب و لوح‌فشرده را به‌طور خودکار به مشتری عرضه می‌کند.

درواقع می‌توان گفت هر توزیع‌کننده خودکار، کالایی که قابلیت نصب حداقل یک یا چند سیستم پرداختی مانند ژتون، سکه، اسکناس، کارت اعتباری، سیستم پرداخت از طریق گوشی، پیامک، USSD، NFC و ... را داشته باشد، وندینگ ماشین یا دستگاه فروش اتوماتیک نامیده می‌شود.

شرکت «طلوع باور جوانان پارس» و یا نام تجاری آن «پارس‌ وندینگ»، کار خود را از سال 94 به‌طور رسمی در زمینه طراحی کسب ‌وکارهای ماشینی شروع کرده است.

تولید دستگاه ایرانی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ایرانی

شرکت «پارس‌ وندینگ» که در پارک فناوری پردیس مستقر است، در سه زمینه اصلی وندینگ‌ ماشین‌ها، کیوسک‌های پرداخت و دستگاه‌های خشک‌کن میوه محصولاتی را تولید می‌کند. تولید دستگاه‌های خشک کن میوه با همکاری یک شرکت دیگر برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار انجام می‌شود.

در پروژه اخیر، شرکت پارس‌وندینگ دستگاه خشک‌کن میوه را همراه با میوه تازه به زنان سرپرست خانوار تحویل داده و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه کار با دستگاه را نیز به آنها می‌دهد. علاوه بر این، پارس وندینگ میوه خشک‌شده حاصل کار این بانوان را به‌صورت تضمینی از آنها خریداری می‌کند.

اگر این حوزه از فعالیت شرکت پارس‌وندینگ را کنار بگذاریم، در حوزه طراحی و ساخت وندینگ‌ ماشین‌ها و کیوسک‌های پرداخت، بهتر می‌شود دانش و توان این شرکت دانش‌بنیان را بررسی کرد.

وندینگ ماشین‌ها؛ خرده‌فروشی‌هایی به جای بقالی و دکه

حسین رمضان‌ پور، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت پارس‌ وندینگ، در‌خصوص چشم‌اندازی که برای این مجموعه متصور است، گفت: امروز کشور در حال توسعه است و به‌دلیل همین پیشرفت سریع در حوزه فناوری، مردم بین خدماتی که به‌صورت سنتی و از طریق نیروی انسانی دریافت می‌کنند با خدمات نوینی که در بستر اینترنت ارائه می‌شود، با یک فاصله و شکاف روبه‌رو هستند. برای مثال فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها ‌روزبه‌روز در حال گسترش هستند و به همان نسبت، از تعداد بقالی‌ها و دکه‌ها کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: در این وضعیت اگر کسی بخواهد فقط یک آبمیوه تهیه کند، طبیعتا برایش بسیار دشوار خواهد بود که وارد یک هایپرمارکت شود و با در دست داشتن یک بطری آبمیوه از آن خارج شود. پس در این‌جا کمبود خرده‌فروشی‌هایی که در ارائه خدمات سرعت بالایی داشته باشند، به‌شدت احساس می‌شود. وندینگ‌ماشین‌ها می‌توانند پاسخ مناسبی برای رفع این نیاز باشند.

وندینگ ماشین پیشنهاد دهنده محصول با توجه به ویژگی‌های مشتری

رمضان‌ پور، در خصوص این بخش از فعالیت‌های شرکت تحت مدیرتش اظهار داشت: ما برای اولین‌بار در کشور دستگاه وندینگ‌ ماشینی را تولید کرده‌ایم که کاربر ایرانی می‌تواند به‌آسانی با آن کار کند. این دستگاه صفحه نمایش بزرگی دارد، سخنگوست و به زبان‌های فارسی و انگلیسی صحبت می‌کند. قابلیت شناسایی افراد را از دور دارد و می‌تواند متناسب با جنسیت و سن هر کاربر، کالاهای مختلفی را به او پیشنهاد دهد. افراد مختلف می‌توانند براساس اثر انگشتشان عضو این وندینگ‌ماشین شوند و برای خودشان کیف پول الکترونیکی تشکیل دهند.

وی در مورد امکان ایجاد کیف پول الکترونیکی توضیح داد: مزیت این کار در این است که کاربران عضو وندینگ‌ماشین درصورت همراه نداشتن وجه نقد یا کارت بانکی، با اعتباری که در این کیف پول از قبل شارژ کرده‌اند، می‌توانند از طریق همان اثر انگشت و حساب کاربری‌شان خرید کنند.

مدیرعامل شرکت پارس‌ وندینگ ادامه داد: یکی دیگر از مزایای این وندینگ‌ماشین‌ها در مدارس نمود پیدا می‌کند؛ به این صورت که خانواده هر دانش‌آموزی که عضو وندینگ‌ماشین باشد، می‌تواند برای میزان استفاده او از این دستگاه محدودیت تعیین کند. برای مثال والدین یک دانش‌آموز می‌توانند تعیین کنند فرزندشان بتواند فقط روزی یک شکلات از وندینگ‌ماشین بخرد تا به این صورت کنترل بیشتری بر تغذیه و سلامت فرزندشان داشته باشند.

کیوسک پرداخت، دستگاهی برای ذخیره وقت مشتری و آشتی با طبیعت

حسین رمضان‌پور درباره ویژگی‌های یکی دیگر از محصولات این شرکت که کیوسک پرداخت نام دارد،گفت: از این کیوسک می‌توان در مشاغل بسیار متنوعی استفاده کرد. درواقع این کیوسک پرداخت، یک دستگاه ارائه‌دهنده خدمات است که در جهت خدمتی که ارائه می‌دهد، متصدی را حذف می‌کند. به این ترتیب در هزینه‌های یک سازمان صرفه‌جویی قابل توجهی ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر این کیوسک‌های پرداخت می‌توانند منجر به صرفه‌جویی در وقت مشتری شوند، برای کاربر احساس راحتی و امنیت ایجاد کنند، به اتصال به اینترنت نیاز ندارند و اختلال‌هایی که گاهی در روند اتصال به اینترنت ایجاد می‌شود موجب آزردگی کاربر نخواهد شد. امکان ارائه خدمات و توضیحات بیشتر از طریق کیوسک به مشتری مهیاست و سرعت و دقت انجام محاسبات و پاسخ‌دهی در کیوسک بسیار بالاتر از کارمند متصدی خواهد بود. کیوسک پرداخت می‌تواند امور را بدون نیاز به فرم‌های کاغذی و بایگانی آنها انجام دهد تا در حفاظت از محیط‌زیست نیز نقش خود را ایفا کند.

مدیرعامل شرکت پارس‌ وندینگ خاطرنشان کرد: به‌عنوان نمونه، از کیوسک‌های پرداخت می‌توان برای انجام همه امور مربوط به پذیرش و صندوقداری در بیمارستان‌ها استفاده کرد. در بیمارستان‌های بزرگی که بخش‌های پذیرش و صندوق معمولادر طبقه‌های مجزایی قرار دارد و مراجعان مجبورند مدام در طبقات بیمارستان در رفت‌وآمد باشند، با استفاده از دستگاه‌های کیوسک پرداخت می‌توان نقاط دسترسی را در سراسر بیمارستان پراکنده کرد.

وی افزود: یکی دیگر از میزبانان کیوسک پرداخت می‌تواند دانشگاه‌ها باشد و از این دستگاه برای انجام امور مالی دانشجویان استفاده کنند. همچنین در پردیس‌های سینمایی نیز از کیوسک‌های پرداخت استفاده می‌شود و کاربران می‌توانند با مراجعه به آن‌ها، تیزر فیلم‌های روی پرده را تماشا، صندلی خود را انتخاب و بلیت‌شان را تهیه کنند و در آرامش از دیدن فیلم مورد علاقه‌شان لذت ببرند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی: تهران، کیلومتر 20 جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، مجتمع سراج

کد پستی: 1657163871

تلفن: 76250250 _ 021

نمابر: 76250100 _ 021

E-mail: info@techpark.ir

website: www.techpark.ir

سازمان‌های همکار